נווה צדק

"כֹּה-אָמַר ה' צְבָאוֹת, אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל, עוֹד יֹאמְרוּ אֶת-הַדָּבָר הַזֶּה בְּאֶרֶץ יְהוּדָה וּבְעָרָיו, בְּשׁוּבִי אֶת-שְׁבוּתָם: יְבָרֶכְךָ ה' נְוֵה-צֶדֶק, הַר הַקֹּדֶשׁ",
(ירמיהו ל"א, כ"ב).
 
דמיינו: שבת בבוקר בנווה צדק. האור שמעיד על החמסין של חודש אוגוסט מלטף את דופנותיהם של מבנים היסטוריים העומדים משנת 1887 ברחוב שלוש, ברחוב רוקח, וברחוב לילינבלום. אפשר לשמוע יללות של חתולים, ורוח עדינה בצמרות עצי איקליפטוס. בכמה סמטאות צרות, ובכמה רחובות מפוטלים מסתתרים להם בשקט סיפוריו ההיסטוריים של ש"י עגנון, שהתגורר בשכונה בין 1909 ל- 1912.   אפשר לדמיין כמה וכמה מציוריו העדינים בצבעי מים של נחום גוטמן בין החלונות הכחולים והירוקים של הבתים הפרטיים המעוטרים בגינות פורחות.
נווה צדק לא תמיד הייתה שכונת הנוי שהיא היום. כאשר ניבנו בתיה הראשונים, תנאי המחייה היו קשים. דייריה הראשונים של נווה צדק נאבקו בלחות הים ובחולות, שהיום כבר השאירו סימני תפארת על קירות וגדרות- סימנים של היסטוריה.
22 שנה לפני ההקמה של תל אביב התוססת, נווה צדק הייתה שכונה שקטה של סוחרים ואומנים. כיום, נווה צדק התרחבה ומשמשת כבית מחסה של השראה נוסטלגית לאומנים, אנשי רוח ואנשי תרבות.

 

נווה צדק - אתרים היסטוריים

השכונה נוסדה על ידי אהרון שלוש ושמעון רוקח שקנו את השטח קרוב לים ובמטרה להתרחק מיפו הצפופה. 
בשנות ה-50 נווה צדק הוזנחה ושקעה, אך בשנות השמונים, במסגרת פרויקט שימור של עירית תל-אביב ויפו, שופצה השכונה והפכה לאחת מפינות הנוי והיוקרה המבוקשות ביותר בארץ.
מלבד היותה שכונת יוקרה, נווה צדק היא מרכז תרבות חשוב בו אפשר לראות הצגות בסוזן דלל, מבנה שהוקם ב 1908 בתור בית ספר ושהפך למרכז תיאטרון ותרבות. אפשר לראות תערוכות במוזיאון נחום גוטמן, ולהעריך את הארכיטקטורה המשולבת בין קלאסיקה עתיקה לבין מודרניות נקייה ואיכותית.
 

 

טוריים

ניתן לסייר באתרים היסטוריים כגון ביתו של אהרון שלוש, ביתו של הסוחר רחמים גורל, ביתו של שמעון רוקח וקולנוע עדן. 
מלבד האתרים ההיסטוריים אפשר לטייל ולהעריך מגוון של חנויות מעצבי בגדים או קרמיקה, ולשבת בבתי קפה, מסעדות וברים.
 
עקב השקעת העירייה בשיקום השכונה, ועקב השיפוצים ההכרחיים בנווה צדק, מספר התושבים גדל, וכן הרצון להתיישב ולהתגורר בשכונה.
בשלושת השנים האחרונות הוכפלו מחירי הדירות והבתים, והשכונה נכבשה על ידי תושבי חוץ אשר מעלים את מחירי הדירות באזור. עקב המחסור בדיור, ועקב ביקוש אדיר, ניבנו כמה בנייני יוקרה כגון מגדלי נווה צדק, פרויקט שירה. כיום, מחירי הדירות מגיעים ל 5,000-10,000 דולר למ"ר.